خانه پادیاو، یک نمونه از خانه های قدیمی حیاط مرکزی در یزد است که براساس الگوی خانه های گودال باغچه در دو طبقه همکف و زیرزمین است. فضای گودال باغچه، 4 صفه و دستکند است و سرداب نیز در این خانه وجود دارد. همچنین تکنیک های مختلف طاق زنی را در این خانه میتوانید ببینید. تمامی فضاهایی که مرمت و بازسازی شده با خشت است ( بجز سقف آشپزخانه)
طبقه همکف شامل اتاق زمستان نشین است که در جبهه شمالی خانه قرار دارد و محل زندگی شخصی ما است. در جبهه غربی خانه یک فضای نشیمن داریم که میتوانیم با میهمانانمان دوره هم بنشینیم، معاشرت کنیم، بازی های گروهی انجام دهیم، کتاب بخوانیم یا فیلم ببینیم. مطبخ یا آشپزخانه نیز در جبهه غربی خانه قرار دارد. صبحانه را در آشپزخانه می خوریم و هرازگاهی با میهمانان آشپزی می کنیم.
اتاق دیگر ما "سه دری" است که در جبهه جنوبی قرار دارد و در گذشته دور احتمالا تالار خانه بوده است و بعدها به اتاق تابستان نشین تبدیل شده است. این اتاق ما برای دوران صفوی است و اتاق اصلی مهمان است که سرویس دستشویی و حمام مجزا در راهرو مجاورش برای آن ایجاد کرده ایم. مستراح قدیمی خانه یا سرویس بهداشتی ایرانی که از قدیم زیر کوچه در جبهه شرقی خانه وجود دارد. 

در طبقه پایین که در قدیم تابستان ها از آن استفاده میکردند شامل دو اتاق برای مهمانانمان است، یک سرویس بهداشتی مشترک نیز در گوشه حیاط پایین قرار دارد.

سرداب که در فضای پایین (زیر آشپزخانه) وجود دارد، خنک ترین بخش خانه است و در قدیم چاهی در وسط آن بوده که با قنات ارتباط داشته است. از آنجا آب را به سمت آشپزخانه می کشیدند و همینطور باعث گردش جریان خنک می شده  و مواد غذایی خود را در اینجا نگهداری می کردند. در حال حاضر این فضا نیز برای دورهمی های میهمانانمان و همچنین دکان هنر دست بانوان است که میتوانید سوغاتی زیبا را با خود بهمراه ببرید.